Wereldkampioenen triathlon, lange afstand

Het eerste WK over de lange afstand, in 1994 in de toentertijd immens populaire triathlon van Nice, werd gewonnen door niemand minder dan Rob Barel. Deze wedstrijd had altijd al een afwijkend wedstrijdformat met 3 km zwemmen, 120 km fietsen en 30 km lopen.

Later heeft de ITU deze afstand (met lichte aanpassingen) geadopteerd als ‘lange afstand’, mede om zich daarmee te onderscheiden van Ironman.

MannenVrouwen
 
2018: Fyn, Denemarken (3OD)
GoudPablo Dapena (ESP) 5:19:30Helle Frederiksen (DEN) 5:49:04
ZilverRuedi Wild (SUI) 5:22:13Barbara Riveros (CHI) 5:51:22
BronsMarko Albert (EST) 5:22:27Annabel Luxford (AUS) 5:55:47
 
2017: Penticton, Canada (3OD)
GoudLionel Sanders (CAN) 5:20:36Sarah Crowley (AUS) 5:51:23
ZilverJoshua Amberger (AUS) 5:22:09Helle Frederiksen (DEN) 5:55:04
BronsJoe Gambles (AUS) 5:26:23Heather Wurtele (CAN) 5:55:51
 
2016: Oklahoma, Verenigde Staten (3OD)
GoudSylvain Sudrie (FRA) 5:59:46Jodie Swallow (GBR) 6:37:11
ZilverCyril Viennot (FRA) 6:02:11Caroline Steffen (SUI) 6:44:40
BronsMatt Chrabot (USA) 6:06:13Rachel Mcbride (CAN) 6:56:05
 
2015: Motala, Zweden (3OD)
GoudCyril Viennot (FRA) 4:54:33Mary Beth Ellis (USA) 5:24:25
ZilverMartin Jensen (DEN) 4:54:45Camilla Pedersen (DEN) 5:31:48
BronsJoe Skipper (GBR) 4:55:10Kaisa Lehtonen (FIN) 5:33:41
 
2014: Weihai, China (3OD)
GoudBertrand Billard (FRA) 5:09:05Camilla Pedersen (DEN) 5:43:31
ZilverSylvain Sudrie (FRA) 5:11:50Kaisa Lehtonen (FIN) 5:47:47
BronsCyril Viennot (FRA) 5:15:34Andrea Hewitt (NZL) 5:54:29
 
2013: Belfort, Frankrijk (2OD)
GoudBertrand Billard (FRA) 4:08:46Melissa Hauschildt (AUS) 4:42:39
ZilverTerenzo Bozzone (NZL) 4:10:44Camilla Pedersen (DEN) 4:44:15
BronsDirk Bockel (LUX) 4:11:52Rachel Mcbride (CAN) 4:52:03
 
(*) Vanwege de lage water- en luchttemperatuur moest het zwemonderdeel geschrapt worden en werd de wedstrijd een run-bike-run.
 
2012: Vitoria-Gasteiz, Spanje (3OD)
GoudChris McCormack (AUS) 5:29:44Caroline Steffen (SUI) 6:04:19
ZilverEneko Llanos (ESP) 5:31:35Camilla Pedersen (DEN) 6:09:23
BronsDirk Bockel (LUX) 5:34:44Jodie Swallow (GBR) 6:12:49
 
2011: Henderson, VS (3OD)
GoudJordan Rapp (USA) 5:00:15Rachel Joyce (GBR) 5:34:15
ZilverJoe Gambles (AUS) 5:02:57Leanda Cave (GBR) 5:37:35
BronsSylvain Sudrie (FRA) 5:03:23Meredith Kessler (USA) 5:40:45
 
(*) Vanwege de lage water- en luchttemperatuur moest het zwemonderdeel geschrapt worden en werd de wedstrijd een fiets-run combinatie.
 
2010: Immenstadt, Duitsland (3OD)
GoudSylvain Sudrie (FRA) 6:24:57Caroline Steffen (SUI) 6:55:21
ZilverTim O’Donnel (USA) 6:29:35Yvonne van Vlerken (NED) 7:07:04
BronsFrancois Chabaud (FRA) 6:32:04Virginia Berasetagui (ESP) 7:13:19
 
2009: Perth, Australië (2OD)
GoudTim O'Donnell (USA) 3:48:15Jodie Swallow (GBR) 4:07:38
ZilverSylvain Sudrie (FRA) 3:49:22Rebekah Keat (AUS) 4:18:49
BronsMartin Jensen (DEN) 3:49:34Delphine Pelletier (FRA) 4:19:27
 
2008: Almere, Nederland (3OD)
GoudJulien Loy (FRA) 5:43:22Chrissie Wellington (GBR) 6:12:44
ZilverFrançois Chabaud (FRA) 5:45:36Charlotte Kolters (DEN) 6:30:15
BronsMartin Jensen (DEN) 5:46:59Yvonne van Vlerken (NED) 6:31:56
 
2007: Lorient, Frankrijk (2OD)
GoudJulien Loy (FRA) 3:30:11Leanda Cave (GBR) 4:04:03
ZilverXavier Le Floch (FRA) 3:36:19Erika Csomor (HUN) 4:05:20
BronsSebastien Berlier (FRA) 3:36:41Catriona Morrison (GBR) 4:05:57
 
2006: Canberra, Australië (3OD)
GoudTorbjorn Sindballe (DEN) 5:59:13Bella Comerford (GBR) 6:55:32
ZilverCraig Alexander (AUS) 6:00:35Edith Niederfriniger (ITA) 6:57:17
BronsMarino Vanhoenacker (BEL) 6:02:22Johanna Daumas (FRA) 7:00:50
 
2005: Fredericia, Denemarken (3OD)
GoudViktor Zyemtzev (UKR) 5:41:40Kathleen Smet (BEL) 6:19:06
ZilverMarino Vanhoenacker (BEL) 5:41:48Mirinda Carfrae (AUS) 6:27:11
BronsXavier Le Floch (FRA) 5:41:53Tiina Boman (FIN) 6:29:53
 
2004: Säter, Zweden (3OD)
GoudTorbjorn Sindballe (DEN) 5:46:14Tamara Kozulina (UKR) 6:41:29
ZilverJonas Colting (SWE) 5:46:57Lisbeth Kristensen (DEN) 6:42:12
BronsMarino Vanhoenacker (BEL) 5:51:10Sione Jongstra (NED) 6:43:30
 
2003: Ibiza, Spanje (3OD)
GoudEneko Llanos (ESP) 5:37:15Virginia Berasategui (ESP) 6:19:21
ZilverRutger Beke (BEL) 5:38:27Ana Burgos (ESP) 6:20:15
BronsXavier Le Floch (FRA) 5:38:59Sione Jongstra (NED) 6:30:54
 
2002: Nice, Frankrijk (3OD)
GoudCyrille Neveu (FRA) 6:19:45Ines Estedt (GER) 7:06:43
ZilverTorbjorn Sindballe (DEN) 6:22:05Kathleen Smet (BEL) 7:11:55
BronsRutger Beke (BEL) 6:22:52Virginia Berasategui (ESP) 7:14:18
 
2001: Fredericia, Denemarken (IM)
GoudPeter Sandvang (DEN) 8:24:17Lisbeth Kristensen (DEN) 9:27:17
ZilverRasmus Henning (DEN) 8:25:46Lena Wahlqvist (SWE) 9:29:32
BronsJonas Colting (SWE) 8:26:32Suzanne Nielsen (DEN) 9:46:02
 
2000: Nice, Frankrijk (3OD)
GoudPeter Sandvang (DEN) 6:22:01Isabelle Mouthon (FRA) 7:04:48
ZilverCyrille Neveu (FRA) 6:23:17Natascha Badmann (SUI) 7:05:44
BronsFrancois Chabaud (FRA) 6:26:49Daniela Locarno (ITA) 7:11:43
 
1999: Säter, Zweden (3OD)
GoudPeter Sandvang (DEN) 5:44:04Suzanne Nielsen (DEN) 6:20:17
ZilverTorbjorn Sindballe (DEN) 5:48:27Joanne King (AUS) 6:22:20
BronsMassimo Guadagni (ITA) 5:49:52Jasmine Haemmerle (AUT) 6:25:24
 
1998: Sado Island, Japan (3OD)
GoudLuc van Lierde (BEL) 5:44:06Rina Hill (AUS) 6:32:09
ZilverRob Barel (NED) 5:52:32Lena Wahlqvist (SWE) 6:37:50
BronsPeter Sandvang (DEN) 5:52:33Megumi Shigaki (JAP) 6:40:41
 
1997: Nice, Frankrijk (3OD)
GoudLuc van Lierde (BEL) 5:35:44Ines Estedt (GER) 6:14:23
ZilverRob Barel (NED) 5:39:48Isabelle Mouthon (FRA) 6:21:23
BronsJean-Christophe Guinchard (SUI) 5:41:00Virginia Berasategui (ESP) 6:25:52
 
1996: Muncie, USA (MD)
GoudGreg Welch (AUS) 3:47:05Karen Smyers (USA) 4:11:00
ZilverLuc van Lierde (BEL) 3:47:54Sophie Delemer (FRA) 4:12:14
BronsSpencer Smith (GBR) 3:49:21Suzanne Nielsen (DEN) 4:14:16
 
1995: Nice, Frankrijk (3OD)
GoudSimon Lessing (GBR) 5:46:18Jenny Rose (AUS) 6:28:43
ZilverLuc van Lierde (BEL) 5:48:24Ute Schäfer (GER) 6:39:58
BronsPeter Reid (CAN) 5:51:18Ines Estedt (GER) 6:41:13
 
1994: Nice, Frankrijk (3OD)
GoudRob Barel (NED) 5:59:47Isabelle Mouthon (FRA) 6:41:50
ZilverLothar Leder (GER) 6:00:18Karen Smyers (USA) 6:57:21
BronsYves Cordier (FRA) 6:03:09Lydie Reuze (FRA) 7:01:17